Serverınızda sadece 1 adet kullanıcı olması ve bunun doğal olarak root kullanıcısı olması tehlikelidir. Bu yüzden direk olarak root yetkisine sahip olmayan, sudo ile çalışabilen bir kullanıcı yaratmamız en güvenlisidir.

Öncelikle root kullanıcı ile serverımıza bağlanıyoruz. Daha önce hiç bağlanmadıysanız http://angulartr.com/ssh-key-yaratma/ http://angulartr.com/linux-server-a-ssh-key-ini-atmak/ konularına göz gezdirebilirsiniz. Serverınıza bağlandıysanız aşağıdaki komutu yazın. Ve karşınıza gelecek soruları cevaplayın.

 • Artık emre adında kullanıcımız oluştu ve gerekli yetkilendirmeyi yapmak için, halen root kullanıcı olarak aşağıdaki komutu yazıyoruz.

  Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran açıldı. Benim yapmış olduğum gibi # User privilege specification satırı altındaki root satırının altına aşağıdaki satırı ekliyoruz ve CTRL + X kombinasyonu ve üzerine Y enter kombinasyonu ile kaydedip çıkıyoruz.

  visudo

  Bu adımları yaparken, emre yerine kendi istediğiniz kullanıcı adını yazmanız gerektiğini hatırlatırım 🙂

 • Yeni eklediğimiz kullanıcı, sudo ön eki ile komutlar çalıştırdığında şifresi istenecektir. Bu yüzden kullanıcımızın şifresini belirliyoruz. Aşağıdaki komutu yazdığınızda 2 defa sizden şifre istenecektir.Girin ve entera basın.

 • Artık yeni kullanıcımıza geçiş yapabiliriz. Aşağıdaki komut ile yeni kullanıcımıza geçiyoruz.

 • Ve artık test zamanı, aşağıdaki komutu çalıştırdığınızda sizden şifreniz istenecek, girin ve paketlerin update oluşunu izleyin

 • Herşey yolunda ise, yeni kullanıcımız hayırlı olsun.

Ayrıca, yeni oluşturulan kullanıcının ssh key ile servera giriş yapmasını istiyorsanız http://angulartr.com/linux-server-a-ssh-key-ini-atmak/ yazımdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir