Ubuntu kurulu yeni bir server edindiniz ve temel yapılandırmaya nerden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Aşağıdaki rehberi takip ederek, serverınızı aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Artık yeni oluşturduğunuz kullanıcınız ile serverınıza güvenli şekilde bağlanabilir, sistemsel değişiklikler yaparken “sudo” ön ekini kullanabilir ve isteklerini gerçekleştirebilir durumdasınız. Bu noktada bir güvenlik önlemi olarak, root kullanıcı ile ssh üzerinden bağlanmayı engelleyeceğiz. Çünkü root kullanıcısı ile bir şekilde serverınıza girilirse, şifre istenmeden herşey yapılabilir. Bu da büyük bir tehlike demektir.

  • Yeni açtığımız üyelik ile servera login değilseniz , login olun ve aşağıdaki komutu çalıştırın, şifrenizi girin, karşınıza ayarlar dosyası çıkacak.

    PermitRootLogin satırına gidin ve “yes” olan değeri “no” olarak değiştirin ve kaydedin. Ardından aşağıdaki komutu çalıştırarak ssh servisini tekrardan başlatmış olun.

    Eğer denerseniz, artık root kullanıcısı ile serverınıza uzaktan login olamadığınızı göreceksiniz. Lakin başka bir üyelikle giriş yaptığınızda , “su – root” yazıp root şifresini girdiğinizde, root kullanıcısına geçebilirsiniz.

 

“Firewall ayarlarını yapmak”

“Saat ayarlarını Yapmak”

Serverınız kurulurken saat ayarı yanlış yapılmış olabilir. Aşağıdaki adımları uygulayarak çalıştığınız bölgeye özgü saat ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle timezone’ u tekradan konfigüre ediyoruz. Aşağıdaki komut ile ilgili ayar penceresini açın.

Aşağıda gösterdiğim açılan ekranda Europe’ ta Türkiye’ yi göremeyebilirsiniz, İstanbul’ u seçeceğiz.

choose_country

 

“NTP Synchronization Ayarlanışı”

Timezone’ u seçtikten sonra serverımızın saatinin diğer serverlar ile aynı kalabilmesi için bu ayarı yapmamız gerekiyor.Aşağıdaki komutları uygulayın

ntp servisi otomatik olarak çalışmaya başlar ve sunucunuz her başlatıldığında saatini senkronize eder.

“Swap Oluşturmak”

Sisteminizde swap oluşturmak zorunda değilseniz, lakin kullanmayı düşünüyorsanız http://angulartr.com/swap-alan-olusturmak/ konusundan oluşturabilirsiniz.

Tebrikler, rahatça kullanabileceğiniz bir serverınız oldu. Serverınızda kullanabileceğiniz stack ler (LAMP (Linux, Apache, MySQL/MariaDB, PHP) ) ve benzerleri için sitemizi takip etmeyi unutmayın 🙂

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir