SSH Key, serverlara bağlanırken, klasik şifre ile giriş ten daha güvenli bir yol sunar. Şifreler brute force attack ile kırılabilirken, ssh keylerin bu yöntem ile kırılması neredeyse imkansıza yakındır. SSH Key oluşturduğunuzda 2 adet key yaratılır. public ve private olan bu keylerden, public olanını bağlanmak istediğiniz serverlara koyarsınız. Server’ a bağlanmak istediğinizde ikisinin eşleşmesi gerekir. Eşleşme işlemi başarı ile sonuçlandığında artık sisteme giriş izniniz verilmiş olur.

 

SSH Key oluşturmak için aşağıda yazılı komutları sırasıyla bilgisayarınızın komut penceresinde uygulamanız gerekmektedir.

yukarıdaki komutun “buraya_email_adresinizi_yazin” kısmına email adresinizi yazıp, komut penceresine yapıştırıp enter tuşuna basın.

Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Enter tuşuna basın.

Karşınıza sırasıyla şu sorular gelecektir

Eğer keyinizi daha da güçlü hale getirmek istiyorsanız ve sisteme giriş yaparken birde şifre girmek istiyorsanız, bir şifre belirleyin ve bu sorulara 2 defa aynı şifreyi girin. “passphrase” hakkında daha detaylı bilgi almak için https://help.github.com/articles/working-with-ssh-key-passphrases/ adresini inceleyebilirsiniz.

Artık ssh keyiniz oluşturuldu. Şimdi sıra kullanmaya geldi 🙂

Öncelikle ssh keyinizin id_rsa.pub dosyasını bilgisayarınızda bulmamız gerekiyor.

Komut satırına aşağıdaki komutu yazıp enter a basın. Karşınıza paragraf uzunluğunda bir text çıkacaktır. En sonunda yazan mail adreside dahil olmak üzere kopyalayın.

Artık kopyaladığınız keyi, kullanmak istediğiniz yere ekleyebilirsiniz.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir