Chrome push notifications henüz yeni yeni kullanılmaya başlanmış bir özellik. Fakat hemen servis haline gelmiş. https://pushcrew.com/ adlı girişim, bu özelliği size servis olarak veriyor ve 1 dakikayı aşmayan bir sürede, sitenize entegre edebiliyorsunuz. Bu iş nasıl oluyor ??? diyenler https://apidemo.pushcrew.com/ adresine girin, tarayıcınız tam ekran modunda olmasın ! Trigger Opt-in butonuna basın ve sizden istenen izinlerin hepsini ÇEKİNMEDEN ! onaylayın. Ardından en alttaki mesaj kutusundaki title ve mesaj değerlerini istediğiniz gibi değiştirip Send Notification butona basın ve izleyin. Ekranın sağ üst köşesinde, aşağıdaki gibi bir notification belirecek.

Screen Shot 2016-01-16 at 21.41.54

 

İşte sizde subscriber’ larınıza istediğiniz kadar, bu tarz bildirimler gönderebilirsiniz. Bildirimlerdeki resim ve linkide elbetteki özelleştirebiliyoruz.

PushCrew Kurulumu;

PushCrew Kullanımı;

Evet kurulumu tamamladık ve işin en güzel kısmına geldik, kullanım.

PushCrew’ i isterseniz kendi arayüzü üzerinden isterseniz de API üzerinden kullanabiliyorsunuz. https://pushcrew.com/admin/send-notification.php adresinde kendi arayüzünden kullanırsanız, çok çok az seçenek ile tüm subscriber’ lara bildirim göndermek zorunda kalıyorsunuz. Belki bunu tercih edebilirsiniz. Nadiren bildirimde bulunacaksınızdır ve bunu da manuel olarak burdan gerçekleştirebilirsiniz. Ama daha spesifik kullanımları için http://api.pushcrew.com/docs adresinde anlatılan API’ ı kullanmanız gerekiyor. Ki API’ ı da gerçekten güzel dökümante edilmiş ve KOLAY.

API üzerinden tüm subscriber lara, subscriber id ile sadece bir subscriber’ a, segment lerdeki subscriber’ lara ve listelere bildirimde bulunabilirsiniz. Özellikle sadece bir subscriber’ a ve bir segment’ in subscriber’ larına bildirim atmak en çok ihtiyaç duyulandır. Çünkü bildirimler kullanıcı bazlı veya grup bazlı olur.

 

Umarım beğenerek kullanırsınız, takıldığınız yerleri sormaktan çekinmeyin. Forum’ a da bekleriz 🙂

3 Comments PushCrew ile sitenize Chrome push notifications ekleyin

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir