Bu yazımızda PHP ile Redis Server’ ı kullanmayı inceleyeceğiz. Uygulamalarınızda kullanmanız gereken tüm komutları deneyimleyeceğiz. Anlatımı herhangi bir PHP Framework kullanmadan yapacağım.

Kurulum

Öncelikle Redis-server ın kurulu olması gerekiyor. Halen kurmadıysanız http://angulartr.com/ubuntu-server-a-redis-kurulumu/ adresindeki yazımı inceleyebilirsiniz.

Projemiz için yeni bir klasör açıp, komut satırında içine giriyoruz.

“Predis Kütüphanesinin Dahil Edilmesi”

Predis kütüphanesini projemize çekiyoruz. Bunun için git in kurulu olması gereklidir.

Bir adet php dosyası açıyoruz ve içine aşağıdaki kodları yapıştırıyoruz. Eğer redis e şifre koyduysanız, password değerini kendi şifrenize göre doldurun.

Yukarıda kodu incelediğimizde, az önce github üzerinden çektiğimiz predis kütüphanesinin gerekli class larını çağıran autoload işlemini görüyoruz. Ardından redis server da işlemlerimizi yapmak için bağlantı kuruyoruz.

Artık kullanmaya başlayabiliriz 🙂

“Set ve Get Metodu”

Php dosyamızın en altına aşağıdaki kodu ekliyoruz. Basitçe set ve get işlemi yapacağız.

Php dosyamızı çalıştıracağız. 2 farklı yöntem uygulayabiliriz.

  1. Php dosyasını tarayıcı üzerinden istek yaparak çalıştırmak. Örneğin http://site.com/test.php
  2. komut satırından php dosyasını çalıştırmak. Bunun için sisteminizde php5-cli kütüphanesinin kurulu olması gerekiyor. Değilse sudo apt-get install php5-cli şeklinde kurabilirsiniz. Ardından komut satırına; php calistirilacakDosya.php şeklinde yazarak çalıştırabilirsiniz.

Yönteminizi seçtiyseniz, php dosyanızı çalıştırın. Ekranda deneme mesaj yazması gerekiyor. Eğer yazmıyorsa, hata loglarınızı incelemelisiniz.

“Varlık Kontrolü”

Redis server a defalarca değer girebiliriz. Fakat hangi değerleri girdiğimizi bir yerde tutmadığımız için, acaba bu değer girilmişmiydi sorusunun cevabına ihtiyacımız olabiliyor. Bu iş için exists metodu bulunmakta. Kullanımı;

exists metodunun içine aramak istediğimiz key i yazıyoruz. Metod true yada false dönüyor. Artık bundan sonra sizin nasıl kullanmak istediğinize göre değişir.

“Değerleri arttırma ve Azaltma”

Hafıza alınmış değerleri arttırma ve azaltmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. arttırmak için incr, azaltmak için decr metodlarını aşağıdaki örnekteki gibi kullanabilirsiniz.

 

Yukarıdaki örnekte metodlar her çalıştığında, 1 arttırma yada 1 azaltma yapıyorlar, lakin siz bu değerleri aşağıdaki gibi elle de belirleyebilirsiniz.

“Listeler(Diziler) ile çalışmak”

Elimizde languages isminde bir dizi olduğunu düşünelim. Aşağıdaki metodları kullanarak, dizinin başına sonuna element ekleyebilir, başından sonundan element çıkarabilir, dizinin boyunu öğrenebilir ve dizinin belirlediğiniz bir aralığını çekebilirsiniz. PHP array metodlarına aşina iseniz, push ve pop metodlarının bilirsiniz. Aşağıdaki metodlarıda aynı işlemleri yapmakta.

“Hash ler ile Çalışmak”

Redis’ te hash demek, string bir alanın string değerler ile map edilmesidir.Bunu one to many ilişkisine benzetebiliriz. Aşağıdaki örnekte tüm metodları kullanılmıştır.

Gördüğünüz üzere öncelikle bir key belirledik. Key’ imiz bilgilerini tutacağımız kişinin ismi olsun. hset metodu ile tek tek bilgilerini girdik. get metodu ile key üzerinden istediğimiz bilgiyi çektik. del metodu ile silme gerçekleştirdik. İstersekte hmset metodu ile array formatında toplu olarak veri girişi yaptık.

Redis’ in daha pek çok komutu, predis kütüphanesinin de bu komutları çalıştıracak metodu bulunmaktadır. Dilerseniz bunları kendiniz de deneyerek görebilirsiniz.

 

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir