NodeJS uygulamamızı geliştirip serverımıza attıktan sonra yaşadığımız en büyük sıkıntı, terminali kapattığımızda uygulamamızın da kapanmasıdır.

Terminalden servera bağlanıp aşağıdaki benzer komutu yazar ve uygulamamızı çalıştırırız.

Herşey çok güzel gider. Lakin elbet terminali kapatacağız. Hatta bu esnada komut satırında “to exit press ctrl + c ” de görürsünüz. Terminali kapattığımızda da uygulamamızın çalışmasına devam etmesi lazım. İşte bunu yapmamızın en kolay yolu https://github.com/foreverjs/forever adresinde paylaşılan CLI Tool’ u kullanmak.

“Forever nasıl kullanılır?”

 • Aşağıdaki komutu serverınıza bağlıyken komut satırında çalıştırın. Forever Tool’ u kurulacaktır.
 • Kurulum işlemi bittikten sonra, uygulamanızın klasörüne gidin. Örneğin;
 • Nodejs uygulamanızı çalıştıran javascript dosyasının ismini biliyorsunuz. İşte o ismi aşağıdaki komutta değiştirip, komutu uygulayın.
 • Artık terminali kapasanızda, uygulamanızın çalışmaya devam ettiğini göreceksiniz.
 • Daha detaylı ayarlar yapmak, çalıştırmayı durdurmak, işlemleri otomatikleştirmek gibi ihtiyaçlarınız olursa yine https://github.com/foreverjs/forever adresindeki dökümandan faydalanabilirsiniz.

2 Comments NodeJs uygulamalarınızı Service olarak sürekli çalıştırın

 1. Coşkun

  Allah razı olsun kardeşim çalıştı verilen komutlarla. Peki sunucuya reset vs attığımızda bir işlem yapmak gerekiyor mu sunucuya format atana kadar kullanabiliyor muyuz? Bilgin var mı

  Reply
  1. emre

   sunucu reboot olduğunda, forever ile node uygulamasının tekrar başlatılması lazım. Bunu cron mekanizması ile yapabilirsin. Konu ile direk alakalı olmadığı için anlatmamıştım. Lakin http://askubuntu.com/a/816 adresinde anlatıldığı gibi, @reboot yani sunucu reboot olduğunda çalışmasını istediğin komutları (ki bu işlem için forever asdfghjkl.js(uygulamanın başlama dosyası) ) eklersen, reboot ta uygulaman ayağa kalkar otomatik.

   Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir