Bu yazımda, nvm yani node version manager ile sisteminize node.js kurulumunu anlatacağım. Neden nvm ile kuruyoruz ? kendi sitesinde https://nodejs.org/en/ installer’ ı varken diye soruyorsanız aşağıdaki bilgilendirmemi okumanızı öneririm. Fakat bu sorunun cevabını biliyorsanız, direk olarak kurulum başlığına geçebilirsiniz.

 

“Neden NVM ile Nodejs kuruyoruz?”

Nodejs in arkasındaki grup Joyent (https://www.joyent.com/) çok güzel işler çıkarıyor. Her ay yeni bir release çıkarıyor ve bugları hızlıca fiksliyorlar. Herhangi bir versiyon için yazdığınız kod, diğer versiyonlarda da genellikle çalışıyor. Lakinnnn bazı nodejs uygulamalarında patlıyor, maalesef. Bu yüzden, nodejs in birden çok versiyonunu sistemimize kurabilmeli ve istediğimiz an istediğimiz versiyonunu çalıştırabilmeliyiz. İşte NVM ile bu mümkün kılınmış. Nodejs in istediğiniz bütün versiyonlarını kurabilir ve istediğinizi aktif edebilirsiniz.

 

“NVM Kurulumu”

Sadece Windows kullanıcılarının dikkatine : Öncelikle belirtmeliyimki aşağıdaki kurulum işlemleri Windows’ ta çalışmıyor. Windows’ a kurmak isteyenler https://github.com/coreybutler/nvm-windows adresindeki kurulumu yapabilir ve yazının devamındaki Kullanım başlığını takip edebilirler.

Linux ve Mac kullanıcıları Let’s Get Started 🙂

Ortak gereksinim : sisteminizde git kurulu olması gerekiyor.

Mac Kullanıcılarının dikkatine : XCode’ u kurduk dimi 🙂 Mac’ te yazılım geliştirmenin ilk gereksinimidir. Kurmadıysanız hemen kurmalısınız.

Linux kullanıcılarının dikkatine : Halen “build-essential” ve “libssl-dev” paketlerini kurmadıysanız, sessizce kurun 🙂

İşlemler;

 • Komut penceresini açıp aşağıdaki komutu yazıyoruz ve kurulum yapılıyor

  NVM kurulumu bitince ekranda aşağıdaki gibi bir çıktı görebilirsiniz.

  Close and reopen your terminal to start using NVM

  Bu aşamada ister terminali (komut penceresi) kapatıp açabilir, isterseniz de hiç kapamadan aşağıdaki komutu yazarak gerekli işlemi yapabilirsiniz.

“NVM ile Nodejs Kurulumu ve NVM’ in kullanımı”

 • Hangi nodejs versiyonlarını kurabileceğimizi görmek için aşağıdaki komutu yazıyor ve bize versiyonları listeliyor.

 • Kurmak istediğimiz versiyona yada versiyonlara karar verince aşağıdaki komutu yazıyoruz. Birden fazla versiyonu kurmak için bu işlemi tekrarlayın.

 • Kurulumu test etmek için aşağıdaki komutu yazın ve size kurulu olan node versiyonunu verecektir.

 • Birden çok versiyon kurdunuz. Hangisinin çalışacağını nasıl seçeceğiz ? aşağıdaki komutu yazınca, kurulu olan tüm versiyonların versiyon numarasını listeleyecektir.

 • Kullanmak istediğimiz versiyon numarasını gördük, tamamdır ok artık onu kullanmak istiyorum diyorsanız, aşağıdaki komutu, istediğini versiyon numarası ile değiştirip çalıştırın.

 • Anında başka bir versiyona geçmek için yine yukarıdaki komutta versiyon numarasını değiştirip çalıştırabilirsiniz.

 

Dikkat : Sisteminizi yeniden başlattığınızda node’ un aktif olmadığını göreceksiniz. Şaşırmayın. Node’ u tekrar çalıştırmak için “nvm use versiyon numarası” komutunu çalıştırabilirsiniz.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir