Firebase, backend as a service olarak çalışan bir platform dur. Firebase’ i anlatırken sıkıcı tanımlamalara yer vermeyeceğim. Bu platform nasıl ?, ne amaçla kullanılır ? bu konuları örnekleyerek anlatacağım.

Öncelikle Firebase konusunda daha önce yazdığım yazıları http://angulartr.com/firebase-dersleri/ adresinden incelemenizi öneririm.

Öncelikle Firebase’ in sitesini açıp inceleyelim https://www.firebase.com/, neler demişler ?

“Firebase can power your app’s backend, including data storage, user authentication, static hosting, and more. Focus on creating extraordinary user experiences. We’ll take care of the rest.”

demişler. Bu ne demek oluyor ?

“Firebase uygulamanızın backend’ ini güçlendirir. Veri depolama, kullanıcı girişi, dosya depolama ve daha fazlası. Siz mükemmel kullanıcı deneyimleri oluşturmaya odaklanın, gerisini bize bırakın.” diyorlar.

Yani biz uygulamamızın frontend’ ini en iyi şekilde kurgulamak ile uğraşacağız, backend’ teki işleri Firebase yapacak. Biz sadece Firebase’ i backend’ te kurgulayacağız.

BUILD FOR ANY DEVICE” başlığı altında, her dile desteğimiz var. SDK’ ları kullanabilirsiniz, yada dil bağımsız olarak bizim rest api’ mizi kullanabilirsiniz denmiş.

BUILD FAST” başlığında, herşeyin kısa sürede birkaç satır kod ile gerçekleştiğine değinilmiş.

Özellikler başlığında hafifçe detaya inilmiş;

Real Time Database” NoSQL bir veritabanı kullanılıyor olacak. Ve Gerçek zamanlı olarak çalışacağız.

Authentication” Backend yazmıyoruz, lakin kullanıcılar nasıl giriş yapacak ? İşte buna çözüm olarak ta dahili login sistemi var. İsterseniz sosyal medya hesapları ile de giriş yapabiliyorsunuz ki kendi login sisteminizi entegre etmeniz de cabası.

Hosting” Uygulamanızın resim vb. dosyalarını da kolaylıkla yükleyebiliyorsunuz.

Peki buraya kadar Firebase’ in ne amaçla kullanıldığını anladık mı? Halen kafada tam oturmamış olabilir. Öyleyse bu platformu kimler ne amaçla kullanmış deyip https://www.firebase.com/customers/ adresindeki yorumlara bakıyoruz. En dikkat çekici olanlarını inceleyelim.

  • Twitch demişki; yayınlar başladığında kullanıcıları bilgilendirmek amaçlı Firebase’ i kullanıyoruz.
  • LiveMinutes demişki; ekip çalışanlarının aynı dökümanlar üzerinde çalışabilmesi, yorum yapabilmesi ve video lu chat yapabilmesi için Firebase’ i kullanıyoruz.

Örnekler uzar gider, işin özü şu; Realtime desteği

Realtime bir uygulama yapmak istiyorsunuz fakat bunun için, bir database kurmalısınız, nodejs kurmalısınız, express framework’ ü öğrenip, bir uygulama yazmalısınız, nginx ile serve etmelisiniz. Kısaca bir mean stack kurmalısınız ve tüm bunların bakımını yapacaksınız. Gerek varmı ? Bence yok.

Firebase size özel bir endpoint veriyor. Örneğin https://uygulamaIsmi.firebaseio.com/ şeklinde. Ardından, nosql kullandığınız için tablo yerine koleksiyonlar yaratıyorsunuz. Örneğin users adında kullanıcı bilgilerini tutan, yada mesajları depolayan messages şeklinde. Ve bu tablolara https://uygulamaIsmi.firebaseio.com/koleksiyonIsmi şeklinde ulaşıyor. CRUD (create, read, update, delete) işlemleri yapıyorsunuz. Tabiki her koleksiyona herkes veri gönderemez. Kısıtlamalar yapabiliyorsunuz, Json formatında. Ve tüm bu işlemler realtime olarak uygulamanıza yansıyor.

Örneğin bir kullanıcı uygulamanızın anasayfasında dinlediği bir koleksiyona mesaj attı. Hiçbir refresh işlemi gerçekleşmeden o mesaj diğer tüm kullanıcılara ulaşıyor.

Firebase’ i yüzeysel olarak bu kadar anlatabildim. Lakin şimdi işin en güzel kısmına geçiyoruz. Örnekler 🙂

Firebase kategorisi altında firebase ile bol örnekler yapıp paylaşacağım. Takip etmeyi unutmayın 🙂

Bir sonraki konumuzu http://angulartr.com/firebase-security-rules-guvenlik-ve-kurallar-giris/ adresinde bulabilirsiniz.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir