Firebase’ in realtime database özelliğinin yanısıra, bir diğer özelliğide hosting dir. Uygulamanızı, firebase realtime database kullanarak yaptınız. Bilgisayarınızda çalışıyor, güzel fakat kullanıcılara nasıl sunacaksınız ? HTML,CSS ve Javascript dosyalarından oluşan uygulamamızın bu dosyalarını nereye koyacağız? Aslında bunun için bir hosting hizmetide satın alabilir, yada server kiralayabilirsiniz ama ne gerek var, çünkü Firebase’ in ücretsiz versiyonunu bile kullansanız https://www.firebase.com/pricing.html 1GB alan, ve aylık 100GB transfer hakkınız var. Peki Firebase Hosting hizmeti nasıl kullanılır? Detaylar aşağıda.

Klasik hosting hizmetlerinden farklı olarak, dosya yükleme işlemi FTP ile yapılmıyor. Dosyalarınızı komut satırından göndermeniz gerekiyor. Eğer daha önceden git, yada heroku cli kullandıysanız buna aşinasınızdır.

 • Uygulamanızı hazırlayın, project adında bir klasör açıp, içine de public adında bir klasör açıp, proje dosyalarını içine koyun.
  Örneğin project/public içinde index.html ve diğer dosyalarınız bulunmalı.
 • Bilgisayarınızda nodejs kurulu değilse http://angulartr.com/node-js-kurulumu-nvm-ile/ adresinden kurulumu yapın.
 • Firebase’ e üye değilseniz, https://www.firebase.com/ adresinden üye olup, https://www.firebase.com/account/#/ adresinden üyeliğinize girin ve soldaki kutudaki bilgileri doldurarak bir app oluşturun.
 • Komut satırında project klasörüne girin.
 • komut satırına aşağıdaki komutu yazın

  İzinlerle ilgili hata verirse, başına sudo ekleyerek deneyin
 • aşağıdaki komut ile login olun
 • aşağıdaki komut ile projenizi hosting e gönderilmek üzere hazırlayalım; size sorular soracak, kendinize göre cevaplayınız.
 • Ayarlamalar bittiyse aşağıdaki kod ile dosyalarımızı hosting e gönderiyoruz.

   

Dosyalarınızı gönderdikten sonra, site komut satırında sitenizin adresi verilecektir. Tıklayarak gidebilirsiniz.

 

4 Comments Firebase Hosting | Dosya Barındırma

 1. muhammet

  Merhaba,
  parse.com u biliyorsunuzdur. firebase ile ilgili bir sorum olacak. kendi kişisel ihtiyaçlarım için android uygulamam var ve datalarımı parse.com da tutuyordum. bildiginiz üzre kapandı. bu firebase i gunde max 10 satır data girmek için ücretsiz olarak kullanabilirmiyim ?

  Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir