Websitemize, Google Analytics’ i ekledik ve kullanıcıların hangi sayfaları gezdiğini, bu sayfalarda ne kadar süre geçirdiklerini vb. bilgileri görebiliyoruz. FAKAT, kullanıcılarımızın bir sayfada gezinirken, sayfa değişimine sebep olmayacak şekilde yaptıkları ve bu sebeple de direk olarak analytics sonuçlarında göremediğimiz işlemlerini takip edemedik.

Ne Tarz işlemler bunlar, HENÜZ takip edemediğimiz?

Örnekler;

  • Bir videonun oynatılması
  • Ajax ile içeriği gelen tablara tıklama
  • E-ticaret sitelerindeki sepete eklemeler
  • Carousel’ de gezinme

Yani şöyle düşünün;

Kullanıcılarımız kategorilerimizi gezer, sayfalarımızı gezer, giriş çıkış yapar. Bunların hepsi kendilerine özgü sayfalarda gerçekleşir ve dolayısıyla da bunların hepsi bir pageview olduğu için gün sonunda Analytics hesabımızda görürürüz. Şu kadar kişi şu kategoriyi gezmiş, yada en çoktan az a doğru hangi sayfalara girilmiş gibi. Ama düşünün ki anasayfada, içerigi ajax ile gelen tablarınız var, ve gün içinde hangi tab kaç kere tıklanıyor bilmiyorsunuz, çünkü tablara tıklayınca sayfa linki değişmiyor.

İşte bu durumların hepsi Etkinliktir.

Peki Etkinlikleri nasıl ölçeceğiz ?

İster AngularJS yada başka bir Framework ile yapılmış bir SPA olsun, isterse geleneksel bir web sitesi olsun. Etkinlik ölçme işlemi için yazılımcının biraz kod yazması gerekiyor. https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gajs/#tracking-with-html-event-handlers adresinde de Google tarafında anlatıldığı gibi.

AngularJS’ te bu işi nasıl yapacağız?

ÇOK ÇOK ÇOK Basit. http://angulartr.com/angularjs-google-analytics-kullanimi/ adresinde, AngularJS ile Google Analytics servisini nasıl kullanabileceğinizi anlatmıştım. Öncelikle verdiğim adresteki modülü projenize dahil etmelisiniz. Ettikten sonra ise aşağıda örneğini verdiğim şekilde etkinlik takibi yapabilirsiniz.

Örneğin sayfadaki herhangi bir element’ e tıklama etkinliğini takip etmek istiyorsunuz;

Button yada a yada video yada img, hiç farketmez, tıklanabilir tüm elementlere ga-track-event özelliği ekleyebilirsiniz ve içine bir dizi ekliyoruz. İlk element etkinliğin kategorisi, ikinci element ise etkinlik islemi oluyor.

Kategori, İşlem bunlar nedir yaw? Ne yazcam ben bunlara, kafam karıştı seçemedim? diyorsanız hiç stres yapmayın. Çünkü buraya yazılacak şeyler teknik bir konu değil, siz öncelikle verdiğim örneği deneyin. Tıklamalar yapıp, canlı olarak analytics hesabından takip edin. Sistemin nasıl çalıştığını kavrayın. Hangi değeri nerede nasıl listelediğini görün, ardından kendinize özgü bir yapı kurgularsınız. Çünkü dediğim gibi kategori yada işlem e ne yazacağınız ? nasıl gruplayacağınız işin teknik kısmı değil ve yazılımcı olarak sizin göreviniz değil.

Peki tıklama değilde başka bir event yada durumda, etkinlik göndermek istiyorum? Nasıl yakalacağım da göndereceğim ?

İşlem tıklama değil, direk olarak HTML elementimize ekleyemedik. Bu durumda ise, işlemi controller da yapacaksınız. https://github.com/revolunet/angular-google-analytics#event-tracking kısmında anlatıldığı üzere, controller a Analytics modülünü enjekte edin. Çok basit lakin bilmiyorsanız http://angulartr.com/angularjs-dependency-injection/ adresine gözatmanızı tavsiye ederim. Ardından da kullanın.

 

Takıldığınız yerler olursa, sayfanın en altındaki yorum kısmında sormaktan çekinmeyin.

 

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir