AngularJS ile yazılmış projelerinizde, uygulama akışı sırasında elde ettiğiniz verileri CSV formatında indirilmek üzere sunmak isteyebilirsiniz.

Örneğin, kullanıcıların listesini veritabanından çekip, tek tuşa basıp csv formatında indirmek isteyebilirsiniz, yada e-ticaret sitenizin yönetim panelinde, belirli bir tarih aralığında siparişleri listelediniz, aynı zamanda bu listeyi tek tuşla csv olarak indirebilirsiniz. Örnekler daha da çoğaltılabilir.

CSV Export işlemini yapmak için kullanacağımız modülün ismi ng-csv, örnek kullanımını hemen https://asafdav.github.io/ng-csv/example/ adresinden deneyebilirsiniz. Örnekte $scope ta bir dizi tanılanmış durumda ve siz export to csv butonuna basınca, bu datanın olduğu bir csv dosyasının tarayıcınız üzerinden bilgisayarınıza indiğini göreceksiniz.

Modülün kaynak adresi : https://github.com/asafdav/ng-csv

ngCSV Modülünü Projeye dahil etmek

Modülün sayfasında da anlatıldığı üzere, bower, npm yada cdnjs ile elde edebildiğimiz gibi, ben onları sevmiyorum, kendim indireceğim derseniz https://github.com/asafdav/ng-csv/releases adresinden istediğiniz sürümünün source code u indirip, inen dosyanın içindeki build klasöründen ng-csv.js yada ng-csv.min.js i projenizin içine dahil edin. Ardından ngCsv modülünü ana modülünüze ekleyin.

Eğerki modül eklemeyi bilmiyorsanız, http://angulartr.com/angularjs-projeye-modul-ekleme/ adresinden yardım alabilirsiniz.

ngCSV modülü kullanmak

Datanızı CSV olarak indirteceğiniz butonu sayfanıza aşağıdaki şekilde ekleyin;

Butonun ng-csv değerine, csv olarak çıkartmak istediğiniz dizinin ismini yazın, filename e ise, butona basınca inecek csv dosyasının ismini girin. ng-csv değerine illaki dizi vermeniz şart değil. Dizi dönen bir metodta yazabilirsiniz.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir